طراحی سربرگ

 

در طراحی سربرگ به طور کلی این المان ها جایگاه ثابت و ضروری دارند:


 ۱- لوگو( آرم، نشانه) و عنوان:
 محل قرارگیری آرم و عنوان در بالای سربرگ اجرا  می شود، این مورد به ویژه در سربرگ های ادارات دولتی بعنوان یک اصل رعایت می شود. اگر چه در سایر موارد طراح می تواند با توجه به روحیه و محدوده ی فعالیت سفارش دهنده، مکان مناسب برای قرار گرفتن آرم و عنوان را تعیین کند.
در نظر داشته باشید که محل قرارگیری آرم نباید لطمه ای به کاربری اصلی سربرگ (ضرورت نگارش متن بر روی آن) وارد کند.
ابعاد  لوگو  اگر چه متأثر از شکل گرافیک آن قابلیت کوچک و بزرگ شدن خواهد داشت ولی غالباً محدوده ای بین 5 تا 15 سانتیمتر مربع را به خود اختصاص می دهد.
 نکته مهمی که در درج عنوان باید رعایت شود، محل قرار گیری عنوان بوده که  بسته به شکل کلی سربرگ قابل تعریف است؛ اما قرار گیری عنوان در بالای نشانه  فرضی دور از ذهن است. نوع قلمی که برای عنوان استفاده می شود باید با گرافیک آرم و محدوده فعالیت صاحب آن متناسب باشد.

 ۲- نشانی و اطلاعات تماس در سربرگ:
 نحوه چیدمان نوشتار نشانی تحت تاثیر دیگر عوامل بصری، می تواند چپ چین، راست چین، وسط چین و یا  حتی چیدمانی نامنظم و ساختار شکن داشته باشد.
اما نکته مهم این است که فونت در نظر گرفته شده برای نشانی و اطلاعات تماس به اندازه و خوانا باشد. از استفاده از افکت های گرافیکی در اجرای آن به شدت بپرهیزید.

۳-عناوین مانند تاریخ، شماره، پیوست در سربرگ:
معمولا در سمت چپ و با فونت کوچک تر درج می شوند.

 ۴-رنگ سربرگ:
در طراحی گرافیکی  سربرگ باید توجه داشت زمینه  سربرگ (بکگراند) حتی الامکان فاقد رنگ باشد، زیرا در صورت عدم رعایت این امر، در هنگام کپی گرفتن یا ارسال سربرگ بوسیله فکس، زمینه ی نسخه ی تکثیر شده، تیره و فاقد کیفیت و کاربرد خواهد بود.
همچنین متون نوشته شده در یک سربرگ با رنگ پس زمینه معمولا خوانایی لازم را در بر نخواهد داشت.
گرافیک اجرا شده برای سربرگ باید به گونه ای باشد تا مشکلی برای نگارش متن و خواندن آن ایجاد نکند. نهایتاً بسته به موضوع و محدوده فعالیت و همچنین نظر سفارش دهنده، محدودیت های ذکر شده امکان کمرنگ شدن دارند و طراحی سربرگ هایی با قطع های متفاوت و گرافیک متنوع امکان پذیر خواهد بود.
 همچنین عناصر بصری تزئینی دیگر که بنا بر ست اداری در نظر گرفته شده در طراحی سربرگ قابل اجرا هستند.

 ۵-رعایت حاشیه در سربرگ:
عناصری که در سربرگ قید می شوند از حاشیه های سربرگ فاصله لازم را داشته باشند (این حاشیه ها از یک سانتیمتر کمتر نخواهند بود)

 ۶-جنس کاغذ سربرگ:
کاغذ در نظر گرفته شده برای سربرگ معمولا تحریر ۱۰۰ گرم است .

۷-طرح سربرگ :
طرح سربرگ باید با نوع فعالیت هر سازمان یا اداره ای دقیقا منطبق باشد. استفاده از رنگ سازمانی و المان هایی که قبلا تعریف شده اند در طراحی سربرگ بسیار موثر هستند .

۸- فونت در سربرگ:
فونت های  استفاده شده در طراحی سربرگ معمولا بین 10 تا 14 پوینت انتخاب می شود. باید توجه داشته باشید اگر سربرگ شما در کاغذ A5 طراحی میشود، این سایز از فونت را نباید کوچک کنید . بزرگی و کوچکی نوشتار در سربرگ های A4 و A5 با هم تفاوتی نمی کنند.
 

 

 

مجموعه ایران گرافیک با بهره گیری از به‌‎ روزترین روش‌های چاپ،طراحان و متخصصان مجرب در این صنعت قادر به ارائه تمامی خدمات چاپی می‌باشد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به طراحی و چاپ ایران گرافیک می باشد.

Please publish modules in offcanvas position.