چاپ

حرفه چاپ از حالت پیشه وری و صنعت متکی به نیرو خارج شده و به صورت صنعتی مبتنی بر فن آوری متکی به صنایع تبدیل شده است ، بنابراین صنعت چاپ نیاز به دوره های جامع با برنامه ریزی دقیق دارد ، تا بتواند نیروهای کار آزموده و متخصص را هماهنگ با تغییرات روزمره در صنعت چاپ پرورش دهد . تولید و چاپ یک اثر نیاز به همکاری و مهارت افراد زیادی دارد ، و صنایع نیز در این راستا تجهیزات و مواد خام مورد نیاز را مثل کاغذ و مقوا فیلم مرکب و پلیت عرضه می کنند. صنعت چاپ به طور معمول تولید بر اساس سفارش که باید برابر با نیاز خاص مشتری تولید شود ، مثل بروشور و کاتالوگ فرم های تجاری تنها استثنای موجود در چاپ کتاب و روزنامه است ، که معمولا چاپخانه دار و سفارش دهنده یکی است.صنعت چاپ بر خلاف شایعات و با توجه فناوری اطلاعات و الکترونیکی شدن محصولات همواره رو به رشد بوده رسانه های چاپی مبتنی بر تبلیغات و بسته بندی روز به روز وسیع تر می شوند، (با توجه به حسی و فیزیکی بودن محصولات چاپی) ، بنابرین صنعت چاپ هنوز یک صنعت زنده و پویا می باشد.

 

انواع چاپ

به صورت کلی می‌توان انواع چاپ را به سه گروه تقسیم کرد:

  • چاپ مستقیم
  • چاپ غیر مستقیم
  • چاپ غیر تماسی

چاپ مستقیم

در این روش، سطحی که عملیات چاپ بر روی آن انجام می‌گیرد به صورت مستقیم با فرم چاپ در تماس است.

روش‌هایی که در آن‌ها از این نوع چاپ استفاده می‌شود عبارت‌اند از: کلیشه، لترپرس، سیلک اسکرین، باتیک، هلیوگراور، طلاکوب، فلکسو، نایلوپرینت.

ساخت کلیشه قدیمی‌ترین شیوه چاپ در این نوع بوده و مهرهای چاپی در فروشگاه‌ها و سازمان‌های گوناگون به عنوان نمونه‌‌های رایج از این چاپ می‌باشند.

 

چاپ غیر مستقیم

در این روش از چاپ سطح چاپ شونده به طور غیر‌مستقیم با فرم چاپ در تماس است. بدین منظور ابتدا نقش اولیه به یک لایه بیرنگ منتقل شده و در نهایت از آن لایه بر روی سطح نهایی مثلا کاغذ منتقل می شود.

چاپ افست به عنوان یکی از معروف‌ترین نمونه‌های این روش چاپ است. در این مورد همانند آنچه گفته شد، رابط چاپ (زینک)، تصویر و مطالب مورد نظر اولیه را بر روی لاستیکی منتقل کرده سپس چاپ نهایی از روی لاستیک بر روی سطح مورد نظر اعمال می‌شود.

 

چاپ غیر تماسی

در این روش، عملیات چاپ در اثر تماس صورت نمی‌گیرد بلکه به صورت کاملا مجزا، پودر یا جوهر به سطح چاپ مورد نظر پاشیده می‌شود. از جمله چاپگرهایی که از این روش چاپ استفاده می‌کنند چاپگرهای لیزری- جوهرافشان و فتوکپی است.

 

مجموعه ایران گرافیک با بهره گیری از به‌‎ روزترین روش‌های چاپ،طراحان و متخصصان مجرب در این صنعت قادر به ارائه تمامی خدمات چاپی می‌باشد.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به طراحی و چاپ ایران گرافیک می باشد.

Please publish modules in offcanvas position.